Ski Park Rajcza

Atrakcje turystyczne i noclegi

Atrakcje turystyczne i noclegi

Tężnia solankowa

W bliskim sąsiedztwie Ski Parku zrelaksować możesz się w darmowej tężni solankowej

Atrakcje turystyczne i noclegi

Ścieżki rowerowe

Najbliżej początku trasy wzdłuż Soły znajduje się dworzec Rajcza Centrum (ok. 100m od trasy), a końca dworzec Cięcina (ok. 1km). Trasa przebiega w pobliżu kilku innych dworców kolejowych, dzięki którym można skrócić wycieczkę: Rajcza, Milówka Zabawa, Milówka, Cisiec, Węgierska Górka

Atrakcje turystyczne i noclegi

Szlaki Turystyczne

Rajcza i jej okolice są miejscem zajmującym bardzo ważne miejsce w turystyce na obszarze Beskidu Żywieckiego. Gmina Rajcza to bardzo dobry obszar dla tych, którzy chcą wybrać się na Wielką Raczę oraz w rejon Pilska. Obok Wielkiej Raczy ważnym szczytem jest Rycerzowa, znana z pięknej hali oraz bacówki. Na uwagę zasługuje też Bendoszka z platformą widokową oraz z krzyżem milenijnym. W pobliżu tego szczytu znajduje się inna atrakcja: piękna polana i niewielkie osiedle zarazem o nazwie Przegibek. Tu, na Przegibku, działa jedno z najwyżej ocenianych przez turystów schronisk w Beskidzie Żywieckim, do którego podczas górskiej wycieczki bez wątpienia warto zajrzeć.

Atrakcje turystyczne i noclegi

Sanktuarium w Rajczy

Atrakcje turystyczne i noclegi

Geopark Glinka

Atrakcje turystyczne i noclegi

Tężnia w Soli

Źródła solankowe w miejscowości Sól znane są od bardzo dawna. Wspominał o nich w swojej „Chronografii albo Dziejopisie Żywieckim” Andrzej Komoniecki. Zapisy w Jego zacnym dziele sięgają wieku XV. Nie o historii mi napisać przyszło lecz o skarbie z ziemi – unikatowej solance z miejscowości Sól, położonej w zachodniej części Beskidu Żywieckiego . Trudno do historii się nie odnieść. Pomimo znanych i niepodważalnych walorów, źródła solankowe z Soli, wykorzystywane w celach zdrowotnych do tej pory nie były. Czas jest cierpliwy i wszystko modyfikuje. Za sprawą konsekwentnego człowieka powstała w Soli, w 2019 roku, tężnia solankowa.

Atrakcje turystyczne i noclegi

Bunkry w Żabnicy

Bunkry w okolicy Węgierskiej Górki zaczęto budować w lecie 1939 roku jako odpowiedź na zajęcie terenu Czech przez Niemcy- nowa sytuacja geopolityczna zagrażała wszakże południowej granicy Polski. Docelowo powstać miało 21 bunkrów, ale na czas wybudowano tylko pięć z nich: Waligórę, Wąwóz, Wędrowca, Włóczęgę i Wyrwidąb. Tuż przed wybuchem wojny udało się obsadzić załogą tylko cztery niezupełnie wyposażone obiekty. Brakowało amunicji, prowiantu, nie do końca wiedziano, jak duże będą poszczególne grupy. Zadaniem załogi i wspierającej jej piechoty były: zabezpieczenie flanki walczącej na północy Armii „Kraków” oraz obrona doliny rzeki Soły, przez którą to dolinę przebiegała droga i linia kolejowa zdatne do tranportu sprzętu pancernego. Około 1100 obrońców musiało stawić czoła 17 700 żołnierzom wroga, którzy byli zdeterminowani, aby „oczyścić” ten teren. Mimo znaczącej przewagi wojsk niemieckich, obrońcy Węgierskiej Górki zadali nieprzyjacielowi dotkliwe straty.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus,
luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.